Оцініть наш новий сайт

Всего голосов: 36

Історія центральної міської бібліотеки ім. В. Г. Короленка

Історія міських бібліотек – це невід’ємна частина історії культурного життя Рівного. Серед культурних осередків міста Рівненська міська централізована бібліотечна система посідає важливе місце. Об’єднання масових міських бібліотек в ЦБС відбулося у 1976 році. Однак літопис історії міських бібліотек розпочався задовго до цього.

У 1947 році, за рахунок пожертв приватних осіб, у міському парку культури та відпочинку була сформована бібліотека. Розташовувалась вона в маленькій кімнатці, де був лише один стіл, а книги видавались читачам прямо на вулиці. Господинею тут була О. Л. Гончарова. Спочатку війна, а потім життєві негаразди (передчасна смерть чоловіка, на руках у жінки залишилося троє дітей) не дали змоги отримати фахової освіти, але любов до книги, до читачів, до бібліотечної справи Ольга Леонтіївна пронесла через усе життя. Була мудрим наставником не одному поколінню бібліотекарів.

У 1949 році книгозбірня стала іменуватись Рівненською міською масовою бібліотекою. Штат бібліотеки нараховував три працівники: завідуючий бібліотекою, бібліотекар та техпрацівниця.
Першим завідуючим був О. О. Слива. Заслужений працівник культури України, пізніше довгий час очолював обласну бібліотеку для дітей. Поблажливий, добрий, сором’язливий, але справжній знавець бібліотечної справи. З Олександром Омеляновичем пов’язано інтенсивне формування бібліотечних фондів.

З причин недостатньої кількості грамотних людей та книг у бібліотеці проводились голосні читання, обговорення прочитаного та дискусії. Їх учасники вивчали історію, культуру, географію.

Поступово розширюється структура бібліотеки. На початку 50-х років в бібліотеці діяли абонемент, читальний зал та пересувний фонд.
З історією нашого міста невід’ємно пов’язана біографія письменника-гуманіста В. Г. Короленка. Наприкінці 19 століття письменник навчався у Рівненській реальній гімназії і свої перші враження від міста через багато років скрупульозно відтворив в повісті «У поганому товаристві» та тритомній книзі спогадів «Історія мого сучасника». Отож цілком закономірно, що у 1953 році до 100-річчя від дня народження Володимира Галактіоновича центральній міській бібліотеці було присвоєно його ім’я.

У 1954 році книжковий фонд Рівненської міської масової бібліотеки ім. В. Короленка складав 25 тис. примірників книг та брошур. На придбання нової літератури використано 30 тис. карбованці з бюджету держави. До читального залу надходило 60 назв журналів і 25 назв газет. Щодня бібліотеку відвідувало від 150 до 200 читачів.

Велика робота проводилася безпосередньо серед населення. Було організовано 17 пересувних бібліотек на підприємствах і в установах міста. В гуртожитках Будтресту та Цегляного заводу діяли пункти видачі літератури.

Культосвітня робота бібліотеки допомагала трудящим міста підвищувати політичний та культурний рівні.

Вся подальша історія бібліотеки – це поступовий розвиток і вдосконалення.

Основним факторам, що визначав стиль та високий професійний рівень роботи були кадри. Керівником бібліотеки з 1956 року стала О. І. Макарова. Енергійна, ділова, вимоглива до себе і підлеглих. Вона зуміла об’єднати навколо себе колектив однодумців.

Саме в цей час зміцнилась матеріальна база бібліотеки, було закуплено нове обладнання, виріс книжковий фонд. Для проведення масових заходів придбали фортепіано, підлогу читального залу прикрашав килим, але справжньою окрасою бібліотеки були гардини.

У 1958 році міська масова бібліотека отримувала 100 назв журналів і 15 назв газет. До послуг читачів був великий добір суспільно-політичної, наукової, художньої літератури. Значна робота велась на допомогу політичній освіті, підвищенню виробничої кваліфікації, бібліотекарі виконували найвибагливіші читацькі запити. Серед постійних читачів бібліотеки були партійні керівники міста, міська інтелігенція.

У 1960 році бібліотека отримала почесне звання закладу культури відмінної роботи.

На початку 60-х років в штат бібліотеки ім. В. Г. Короленка було введено посаду бібліотекаря-методиста.

1962 рік – завідуючою міською бібліотекою стає О. М. Клімова – справжній ерудит, літературознавець, майстер бібліотечної справи, принциповий керівник. Майже двадцять років свого життя Олександра Миколаївна віддала роботі в бібліотеці ім. В. Короленка. Бібліотека отримала нове двохповерхове приміщення в центрі міста. Це був справжній чеховський «дом с мезанином».

В 1963 році при бібліотеці було відкрито два пункти видачі № 1 та № 2 (останній знаходився у Новому Дворі, передмістя Рівного). Штат складався з 17 працівників. 
У 60-70 роки одним із головних напрямів діяльності бібліотеки було ідейно-політичне виховання, керівництво читанням. Практикувалось планування ідейно-політичної роботи спільно з партійними організаціями підприємств, які обслуговувались пунктами видачі, передбачались заходи по формуванню книжкових фондів, на допомогу політичній освіті, інформаційна та масова робота.

В практику роботи запроваджувались ленінські уроки, суспільно-політичні читання, з’їздівські читання. Активно включалась бібліотека в проведення всесоюзних та республіканських читань.

Але завжди були традиції бібліотеки, які якісно відрізняли її роботу від інших книгозбірень міста – це поглиблена увага до потреб читача, високопрофесійне обслуговування, цікаві літературні, музичні вечори, читацькі конференції, вечори-зустрічі з цікавими людьми, інтелігенцією міста.
У 1976 році публічні бібліотеки міста, яких на той час діяло вже 10 об’єднались у централізовану бібліотечну систему. Велику роботу по здійсненню централізації провела методист бібліотеки П. А. Терещенко. Бібліотека стала координаційно-методичним центром і отримала статус центральної міської бібліотеки. Колектив поповнився молодими кадрами, які з гідністю продовжили справу ветеранів.

 У 1983 році через аварійний стан приміщення бібліотеку тимчасово переселили в цоколь дев’ятиповерхового житлового будинку, де знаходиться й нині. Відтоді ми стали справжніми «дітьми підземелля», яких очолила С. П. Косякова. Приміщення, яке знаходиться в спальному районі міста, повністю не пристосоване до умов роботи бібліотеки, адже будувалося під аптечний склад. Маленькі кімнати, не дають змоги зробити відкритим фонд бібліотеки читачам. Однак Світлана Пантелеївна з ентузіазмом поринула в роботу по благоустрою нашого другого дому. Як хороша господиня вона прикладала всіх зусиль, щоб зробити бібліотеку затишною і зручною для читачів та колективу.

Структура бібліотеки складалася з абонементу, читального залу, відділу обслуговування юнацтва, бібліографічного відділу, відділу комплектування та обробки літератури, відділу обмінно-резервного фонду, сектору позастаціонарного обслуговування. Останній сприяв наближенню книги до читача безпосередньо на виробництві. Досвідчені бібліотекарі завжди допомагали читачеві підібрати необхідну літературу. Обслуговувалося 9 пунктів видачі.
Книжковий фонд укомплектований з усіх галузей знань нараховував 150 тис. видань. Бібліотека щорічно отримувала 23 назви газет і 89 назв журналів. Причому книгозбірня була не тільки сховищем книг, а й активним пропагандистом кращої художньої та спеціальної літератури. Часто проводились цікаві усні журнали, тематичні вечори, читацькі конференції.

Гідною послідовницею О. М. Клімової на посаді директора стала її учениця В. П. Ярощук. Ентузіаст і знавець, експериментатор бібліотечної справи. Саме з нашої бібліотеки розпочала вона свій трудовий шлях на посаді бібліотекаря юнацького відділу, тут зростала професійно. Нині Валентина Петрівна очолює Рівненську державну обласну бібліотеку, кандидат історичних наук, заслужений працівник культури України. 
У 1986 році, коли сталася аварія на Чорнобильській АЕС, працівники бібліотеки ім. В. Короленка не залишились осторонь, вони обслуговували книгою будівельників с. Вільне Макарівського району Київської області.

Далі очолила бібліотеку заслужений працівник культури України Н. І. Яковлєва, яка багато років пропрацювала завідуючою центральною дитячою бібліотекою ЦБС м. Рівне. Прекрасна людина, добрий порадник.

Кінець 80-х початок 90-х років відзначився перебудовними процесами в усіх напрямках діяльності бібліотеки. В умовах значного скорочення бюджетного фінансування на потреби бібліотеки, руйнування системи централізованого книгопостачання, подорожчання друкованої продукції, задовольнити потреби читачів стає дуже складно. Щоб вижити в складних економічних умовах, утвердити себе як основне джерело задоволення інтелектуальних та духовних потреб населення в бібліотеці запроваджуються додаткові платні послуги. Однак і це не змогло в повному обсязі укомплектувати фонди бібліотеки. Сьогодні ми гостро відчуваємо прогалини 90-х.

Після здобуття Україною незалежності пріоритетним завданням книгозбірні стало виховання національної самосвідомості засобами популяризації української книги, відродження рідної мови, культурної спадщини, народних звичаїв, традицій, обрядів українського народу, повернення невідомих сторінок історії та літератури. Саме такою успадкувала бібліотеку Т. П. Недоводієва.
В цей період створено клуб любителів книги «Дозвілля». Вечори поезії, дискусії, зустрічі з цікавими людьми, презентації книг, літературні свята стали традиційними й завоювали прихильність читачів.

Сьогоднішня Центральна міська бібліотека ім. В. Г. Короленка зберегла свою роль як центр інформування населення, центр позашкільної освіти, просвітництва, дозвілля. З цією метою кожний квартал готується інформаційний бюлетень «Нові книги», який надсилається в організації, установи, навчальні заклади. Значна увага приділялася вивченню запитів та потреб користувачів шляхом опитування, анкетування, інтерв’ювання. У 2003 році ЦМБ прийняла участь в обласному конкурсі на кращий краєзнавчий бібліографічний посібник. Ми отримали ІІ місце за покажчик «Їх іменами названо вулиці міста».

У вересні 2009 року розпочав свою діяльність Інтернет-центр в ЦМБ ім. В. Г. Короленка.

1 грудня 2011 року в ЦБС м. Рівне відбулося представлення нового директора,  міську бібліотечну систему очолюватиме Вікторія Гупалюк, яка працювала заступником директора впродовж п'яти років. Вона змінила Недоводієву Тамару Петрівну, яка 19 років керувала ЦБС.

Ми в соціальних
мережахСтатистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0